Novinky z IDU - listopad 2011

Vážení čtenáři,

dostáváte listopadové Novinky z IDU, které od začátku nové sezóny nahradily Informační servis Institutu umění- Divadelního ústavu. Naše Novinky z IDU mají nyní stručnější a modernější podobu.

Najdete zde souhrn aktuálních článků a přehled nadcházejících premiér a festivalů.

Další informace o dění v naší instituci a na českých jevištích získáte prostřednictvím našich webů www.idu.cz,  www.divadlo.cz či www.culturenet.cz, kde lze nalézt také novinky z dalších uměleckých oborů (tanec, hudba, literatura), kulturní politiky i příbuzných oblastí.

Doufáme, že se Vám Novinky z IDU budou líbit!

Dotazy a připomínky směrujte, prosím, na adresu lucie.cepcova@divadlo.cz

Články

Přehled festivalů v listopadu a prosinci 2011

Přehled divadelních festivalů je sestaven na základě údajů pořadatelů a z volně přístupných internetových informací. V průběhu divadelní sezóny zahrnuje období dvou měsíců, v červnu i období prázdnin.

31.10.2011 10:34 Více

Premiéry divadel v listopadu 2011

Zdrojem přehledu premiér českých divadel jsou hlášení zaslaná jednotlivými divadly a je výstupem z databáze dostupné na serveru Divadlo.cz.

31.10.2011 10:31 Více

Výstava fotografií Viktora Kronbauera v Café galerii Černá labuť

Café galerie Černá labuť, Pražský divadelní festival německého jazyka a Institut umění - Divadelní ústav si Vás dovolují pozvat na další vernisáž z cyklu osmi výstav divadelních scénografů, fotografů a umělců v roce Pražského Quadriennale 2011 POD KŘÍDLY ČERNÉ LABUTĚ. Vernisáž výstavy fotografií Viktora Kronbauera SVĚTLO V AKCI se koná ve středu 2. listopadu 2011 v 16 hodin v Café galerii Černá labuť.

27.10.2011 12:24 Více

Oslavy 20. výročí Kyliánovy videotéky zahájeny!

V květnu 1991 hostoval soubor Nizozemského tanečního divadla na festivalu Pražské jaro. Byla to pro českou kulturu mimořádná událost. Při této příležitosti byla slavnostně a za osobní přítomnosti Jiřího Kyliána zahájena činnost videotéky, která je dodnes jediným veřejně přístupným fondem nahrávek tanečních děl v České republice. Letos slaví Kyliánova Videotéka Institutu umění – Divadelního ústavu své dvacáté výročí a proto se bude od 26. října až do 30. listopadu slavit v Praze tancem, videoprojekcí, řadou tematických workshopů a v neposlední řadě také křtem první české monografie Jiřího Kyliána.

27.10.2011 11:12 Více

Festival dokumentárních filmů v Jihlavě připomněl Pražské Quadriennale

V pátek 28. října byl na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava uveden v premiéře snímek režisérky Hany Železné inspirovaný letošním červnovým Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) a projektem Intersekce. Filmová esej s názvem Vymezený prostor (Jeviště, hlediště ….. a nekonečné vztahy mezi nimi) byla zařazena do prestižního soutěžního výběru českých dokumentů Česká radost. Projekce půlhodinového snímku se uskutečnila v kině Dukla Edison.

27.10.2011 10:34 Více

Vychází první publikace o dobrovolnictví v kultuře

Česká kancelář programu Culture vydává publikaci DOBROVOLNÍCI PRO KULTURU: Dobrovolnická činnost v kulturních organizacích, která při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 představuje tento fenomén a jeho možnosti zapojení do činnosti kulturních institucí. Jedná se o první publikaci svého druhu v oblasti kultury v České republice, ačkoli trend dobrovolnictví zejména v západních zemích, USA a Kanadě již dlouhou dobu představuje nepostradatelnou součást činnosti mnoha významných kulturních organizací.

27.10.2011 9:38 Více

Časopis ČESKÁ THALIA přístupný v digitální knihovně Kramerius

Vedle digitalizace nevydaných textů divadelních her z ohroženého fondu knihovny DÚ, o které jsme informovali v únorovém čísle Informačního servisu IDU, zahájila knihovna Divadelního ústavu i digitalizaci vybraných divadelních periodik. Jako první se podařilo dokončit digitalizaci časopisů Česká Thalia, které vycházely v letech 1867-1871 a 1887-1892.

25.10.2011 17:12 Více

Boxy plné umění, které připravilo Pražské Quadriennale, s úspěchem putují po Evropě

Je mnoho věcí, které započaly na červnovém Pražském Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) a dále se rozvíjejí po celém světě. Patří mezi ně rovněž projekt Intersekce – tři desítky kostek, které tvořily nepřehlédnutelný a divácky velmi úspěšný labyrint na Piazzettě Národního divadla. Intimně i spektakulárně pojaté prostory obsáhly taneční představení, instalace, video art či módu. Pod projekty byli podepsáni věhlasní umělci jako scénografka Anna Viebrock, tvůrčí dvojice Ilya a Emilia Kabakovovi, choreograf Josef Nadj či italský divadelník Romeo Castellucci. Za Českou republiku pak Josef Bolf či Bohdan Holomíček.

19.10.2011 13:30 Více

V Praze vznikaly taneční filmy

19. října vyvrcholil workshop Tanec a kamera projekcí výsledků prací uměleckých týmů sestavených z českých tanečníků a choreografů a studentů kamery a režie pražské FAMU. Celkem se workshopu zúčastnilo 25 studentů kateder kamery, režie, dokumentární tvorby, střihu, scenáristiky a programu FAMU International/ studenti kamery a režie a představitelé české taneční scény, např. soubor Nanohach, DekkaDancers, Kateřina Stupecká, choreografka Mirka Eliášová a další.

19.10.2011 13:17 Více

Paloma Pedrero, španělská divadelní autorka, herečka a režisérka, pokřtila v IDU nový svazek svých her

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) přivítal v pondělí 10. října ve svém sále španělskou dramatičku, herečku a režisérku Palomu Pedrero, která přijala pozvání na besedu a křest svazku svých her Barva srpna a Anna 11. března, které na jaře tohoto roku vydalo Ediční oddělení IDU v edici Současná hra. Křest nového svazku se konal u příležitosti uvedení premiéry hry Palomy Pedrero Neuchopitelné lásky v Divadle v Řeznické dne 8. října 2011.

11.10.2011 15:20 Více

Naše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru