Novinky z IDU - květen 2012

Vážení čtenáři,

dostáváte další Novinky z IDU, které od začátku nové sezóny nahradily Informační servis Institutu umění- Divadelního ústavu. Naše Novinky z IDU mají nyní stručnější a modernější podobu.

Najdete zde souhrn aktuálních článků a přehled nadcházejících premiér a festivalů.

Další informace o dění v naší instituci a na českých jevištích získáte prostřednictvím našich webů www.idu.cz,  www.divadlo.cz či www.culturenet.cz, kde lze nalézt také novinky z dalších uměleckých oborů (tanec, hudba, literatura), kulturní politiky i příbuzných oblastí.

Doufáme, že se Vám Novinky z IDU budou líbit!

Dotazy a připomínky směrujte, prosím, na adresu lucie.cepcova@divadlo.cz

Články

Zobrazené záznamy: od 1 do 10 (celkem 15)
Stránka: 1 2 »

Mezinárodní sympozium nabídlo prostor pro dialog

Mezinárodní symposium Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor (20. – 21. 4. 2012) nabídlo především inspirativní mapování terénu oblasti devised divadla. V českém kontextu byl pojem „devising“ takto široce diskutován a prezentován poprvé. Ukotvení tohoto termínu nebylo rozhodně hlavním cílem sympozia, nicméně zahájilo terminologický i noetický diskurs o možných přístupech a strategiích v procesu tvorby tohoto žánru. Devised dramaturgie byla odhalována jako složitý a zodpovědný proces komunikace, který průběh kreativního procesu musí řídit i torpédovat.

27.4.2012 11:28 Více

Ve světě uznávaný a v českém kontextu neprávem opomíjený nový cirkus byl tématem pařížské konference Fresh Circus

Ve dnech 12. a 13. dubna 2012 se v Paříži konala mezinárodní konference Fresh Circus #2. Událost, jíž se účastnilo přibližně 500 reprezentantů ze 42 dvou zemí, organizovalo sdružení Circostrada Network, mezinárodní síť institucí a organizací, jež se podílí na rozvoji a podpoře novocirkusového umění. Konference byla již druhou v pořadí, přičemž první ročník se uskutečnil na podzim v roce 2008, taktéž v kulturním centru La Villette.

27.4.2012 10:35 Více

Pražské Quadriennale připravilo workshopy v rámci festivalu Zlomvaz

V rámci 19. ročníku divadelního festivalu vysokých uměleckých škol z České republiky, Slovenska a Polska ZLOMVAZ připravilo pražské Quadriennale ve spolupráci s DAMU sérii workshopů zahraničních lektorů. Dílny, navazující na tradiční edukační program pro studenty v rámci Pražského Quadriennale, zkoumá divadelní prostorovou kompozici tvořenou tělem herce, způsoby vytváření dramaturgických významů umísťováním, přemísťováním a vytvářením vztahu v prostoru, ve hře, v níž se herec stává scénografem a scénograf dramaturgem.

27.4.2012 10:06 Více

Pražské Quadriennale vyhlašuje Výzvu k účasti na sérii mezinárodních scénografických exkurzí PQ Spacelab

Pražské Quadriennale / Institut umění – Divadelní ústav vyhlašují výzvu k účasti na pilotním projektu mezinárodních vzdělávacích exkurzí v oblasti současné scénografie v roce 2012. Exkurze se v letošním roce zaměří na Bregenzer Festspiele, současnou scénu v holandském Amsterdamu a lotyšské Rize.

27.4.2012 9:56 Více

Pražské Quadriennale vydává publikaci The Disappearing Stage

The Disappearing Stage: Reflections on the 2011 Prague Quadrennial je kniha reflexí na uplynulý 12. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, jejichž autory jsou zahraniční i domácí teoretici a tvůrci: Marvin Carlson (USA), Christopher Baugh (UK), Thea Brejzek (DE), Beth Weinstein (USA), Guy Gutman (IL) a Barbora Příhodová (CZ). Jedním z autorů a zároveň editorem celé publikace je americký teatrolog Arnold Aronson.

27.4.2012 9:45 Více

Přehled festivalů v květnu a červnu 2012

Přehled divadelních festivalů je sestaven na základě údajů pořadatelů a z volně přístupných internetových informací. V průběhu divadelní sezóny zahrnuje období dvou měsíců, v červnu i období prázdnin.

27.4.2012 8:51 Více

Přehled premiér v květnu 2012

Zdrojem přehledu premiér českých divadel jsou hlášení zaslaná jednotlivými divadly a je výstupem z databáze dostupné na serveru Divadlo.cz.

26.4.2012 15:21 Více

Výstava zachycující Havlovu tvorbu od Zahradní slavnosti k Odcházení

V Malém sále Institutu umění - Divadelního ústavu je od dubna nainstalována komorní výstava připomínající divadelní tvorbu Václava Havla, která byla ve svém plném rozsahu od ledna do března k vidění v pražském Museu Kampa nadace Jana a Medy Mládkových.

26.4.2012 14:13 Více

Přednáška Teatrologické společnosti na téma rakouské dramatiky po roce 2000

Pražská sekce Teatrologické společnosti a Institut umění - Divadelní ústav srdečně zvou na přednášku Mgr. Jitky Pavlišové na téma "Rakouská dramatika po roce 2000". Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 24. května od 17 hodin v Malém sále IDU.

26.4.2012 12:40 Více

IDU představil své aktivity na rok 2012

Ve středu 18. dubna se uskutečnila Výroční tisková konference Institutu umění - Divadelního ústavu, na které byly představeny nejvýznamnější akce a projekty, které IDU na rok 2012 připravuje.

25.4.2012 17:44 Více
Zobrazené záznamy: od 1 do 10 (celkem 15)
Stránka: 1 2 »

Naše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru