Zemřel divadelní režisér a pedagog Josef Krofta

Ve věku 71 let dnes v Hradci Králové zemřel divadelník, pedagog a bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Krofta. ČTK to potvrdila jeho manželka Jana Kroftová. Kroftovo jméno je spojeno především s královéhradeckým loutkovým divadlem Drak, kde působil jako režisér a dlouholetý umělecký šéf. Byl první loutkářem, který získal prestižní divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Krofta byl velmi těžce nemocný a v posledních dnech upoutaný na lůžko, uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink. "V oblasti alternativního a loutkového divadla patří nepochybně a jednoznačně k mezinárodní špičce a k nejznámějším Hradečákům ve světě. Jeho humor, rozvaha a životní moudrost nám bude velmi chybět, a to nejen v Hradci Králové," řekl primátor.

Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. "K loutkám jsem se dostal skoro omylem, protože při studiu DAMU jsem si přivydělával v dětském vysílání rozhlasu. V srpnu 1968 jsme vysílali z Českých Budějovic a pak dostali zákaz působení v médiích. Protože tam loutkové divadlo nebylo uvedeno, začal jsem v českobudějovickém Malém divadle, odkud jsem za tři roky přesídlil do Hradce. Učil jsem se vlastně až tam a zůstal u loutek 40 let," řekl loni Krofta ČTK.
Krofta dokázal z loutkového divadla udělat podívanou nejen pro děti a na jeviště postavil herce jako vodiče loutek, ale i jako jejich partnery. V Draku vytvořil pět desítek inscenací a české loutkářství představil i v zahraničí. Za svou činnost získal různá ocenění, například v roce 2013 získal Cenu Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. "Loutkařinu jsem vždycky dělal pro všechny, i když pro děti se pracuje lépe. Nejsou totiž tak zničené televizí, jsou schopné vnímat metaforu a objevovat věci nevyřčené naplno," uvedl tehdy Krofta.
Jako režisér pracoval v jedenácti zemích včetně Austrálie a Kanady a podílel se na mnoha mezinárodních projektech. Loni v březnu převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ).
Krofta od roku 1990 působil na pražské DAMU, v roce 1993 až 1998 byl proděkanem této školy. Jako profesor působil také v zahraničí. V roce 2010 se za Volbu pro město stal náměstkem královéhradeckého primátora, v posledních komunálních volbách byl za Hradecký demokratický klub zvolený zastupitelem.

 

zdroj: ČTKNaše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru