Miroslav Melena - vzpomínkové odpoledne k nedožitým osmdesátým narozeninám

Dne 21. března 2017 se přátelé Studia Ypsilon a divadla vůbec sejdou od sedmnácti hodin na vzpomínkovém odpoledni věnovaném Miroslavu Melenovi (1937-2008), scénografovi a architektovi, spjatému právě s tímto legendárním divadlem.

Melena, který by se 16. března dožil osmdesáti let, navrhoval scénu a kostýmy pro Ypsilonku od roku 1969, tedy už v době, kdy sídlila ještě v severočeském Liberci a byla jakousi „činoherní“ alternativní scénou tamního loutkářského Naivního divadla (pro něž Melena rovněž vytvářel loutky). Spolupracoval zde na přelomových inscenacích, jako byly třeba Picasso a jeho touha chycená za ocas (1969), Dvanáct křesel (1973), Michelangelo Buonarotti (1974). Ypsilonce zůstal věrný i po jejím přesunu do Prahy, kde se kromě jiného podílel na úspěšných inscenacích, jako byly Matěj Poctivý (1985), Krokodýl etc. (1986), Mozart v Praze (1991) nebo Kafkova Amerika (1989). Pracoval však též pro jiná divadla, např. pro Národní divadlo v Praze nebo pro Městské divadlo v Brně, jehož novou divadelní budovu jako architekt navrhl. Jako scénograf hostoval i v zahraničí. Jeho přístup k divadelnímu výtvarnictví v sobě obsahoval preciznost i hravost, čímž navazoval na odkaz české meziválečné avantgardy, již velmi ctil. Byl to člověk vzdělaný, se smyslem pro humor.

V první polovině setkání budou na Miroslava Melenu vzpomínat jeho spolupracovníci a přátelé. Ke koupi zde bude obsáhlá publikace věnovaná jeho scénografickému a architektonickému dílu, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav v Praze v roce 2011. Od půl osmé večer pak mohou návštěvníci zhlédnout originální pojetí Dvořákovy Rusalky v podání Studia Ypsilon na Melenově scéně a v režii principála divadla Jana Schmida.  Naše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru