Evropská básnická platforma Versopolis odstartovala setkáním v Lublani

Versopolis je evropská básnická platforma podporovaná programem Evropské komise Creative Europe, která vytváří nové příležitosti pro neznámé evropské básníky.
Ať už nadaný mladý básník píše v jakémkoli jazyce, často naráží na jazykovou bariéru, díky které nemůže prorazit do světa. Cílem Versopolis je tento stav změnit a vytvořit jedinečnou evropskou platformu, která dá neznámým básníkům šanci stát se mezinárodními hvězdami.


Koordinátor projektu Beletrina Academic Press, který také organizuje Days of Poetry and Wine Festival/Dny poezie a vína, uspořádal v Lublani dne 8. a 9. prosince úvodní setkání deseti členů z celé Evropy.
Během prvního roku existence projektu s mottem ‚kde žije poezie' bude podpořeno 55 autorů a 11 festivalů, kteří budou v evropském prostředí fungovat jako propagátoři a vydavatelé. Platforma Versopolis má záštitu nad těmito literárními/básnickými festivaly:

ARS POETICA, Slovensko;
GENOA INTERNATIONAL POETRY FESTIVAL, Itálie;
ŮMEÅS INTERNATIONELLA LITTERATURFESTIVAL, Švédsko;
INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ (CITY CULTURE INSTITUTE), Polsko;
LEDBURY POETRY FESTIVAL, Velká Británie;
STRUSKI VECERI NA POEZIJATA (STRUGA POETRY EVENINGS), Makedonie;
POETINIS DRUSKININKŲ RUDUO (DRUSKININKAI POETIC FALL), Litva;
FELIX POETRY FESTIVAL, Belgie;
GORANOVO PROLJEČE (GORAN'S SPRNG), Chorvatsko;
LITERATURE & WINE FESTIVAL, Rakousko;
DNEVI POEZIJE IN VINA (DAYS OF POETRY AND WINE), Slovinsko.

Cílem Versopolis je také podpora autorů, kteří jsou již ve své zemi etablováni a projekt tak pomáhá šířit jejich poezii do zahraničí.Versopolis usiluje o propagaci evropských básníků a jejich práce a vytvoření úzce spolupracující komunity.
Na setkání členové platformy ještě před spuštěním webové stránky a představením festivalu veřejnosti v březnu 2015 diskutovali o posledních detailech. Na prezentaci a setkání navázal literární večer pro všechny zúčastněné. Sebe a svou práci představilo pět básníků, které Beletrina vybrala pro první rok projektu.

Více o programu EU Kreativní Evropa na www.kreativnievropa.cz.
Kontakt: Tina Deu, T +3861/ 200 37 00, E tina.deu@zalozba.org, W www.beletrina.siNaše portály

Informační centrum českého divadla na Internetu

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

Norské fondy

Edice Box

Mezikulturní dialog

IDU na Facebooku:

↑ nahoru